Schopnosť zorientovať sa v krátkom čase v množstve údajov, vytriediť z nich tie podstatné a následne ich kriticky vyhodnotiť získava neustále na dôležitosti. Špeciálne mladšie generácie čerpajú poznanie o svete najmä v prostredí internetu/sociálnych sietí, ktoré kladú na prijímateľa v porovnaní s tradičnými médiami ešte vyššie nároky pri potrebe kriticky analyzovať dostupné dáta a odlíšiť propagandu, dezinformácie a konšpiračné teórie od relevantného obsahu. Informačne presýtená doba zároveň zvyšuje význam zručnosti precízne, stručne formulovať vlastné argumenty a presvedčivo ich doručiť druhým ľuďom v diskusii či v písanom texte.

Kľúčovou kompetenciou pedagógov sa tak stáva schopnosť rozvíjať u študentov kritické myslenie, argumentáciu a prezentačné zručnosti. Workshop sa zameriava na všetky tri uvedené aspekty a podporuje u pedagógov rozvoj nasledovných spôsobilostí: 1) kritické myslenie pri prijímaní informácií; 2) formulovanie vlastných argumentov; 3) prezentačné schopnosti. Jednotlivé zručnosti sú u účastníkov workshopu postupne teoreticky explikované a najmä prakticky rozvíjané prostredníctvom interaktívnych cvičení.

 

Mgr. Ondrej Gažovič, PhD. - lektor kritického myslenia

Vyštudoval medzinárodné vzťahy a právo na Masarykovej univerzite v Brne, PhD. získal na Univerzite Komenského v Bratislave. V rokoch 2012 – 2017 pôsobil ako diplomat na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave a na veľvyslanectve SR v Berlíne. Venuje sa výučbe kritického myslenia, prednášal na viacerých univerzitách na Slovensku a v Česku, Slovenskej akadémii vied, Sokratovom inštitúte, Komenského inštitúte a Diplomatickej akadémii.

Napísali o nás

  • Blokové vyučovanie informatiky

    15. január 2020, stránka ZŠ Veľké zálužie 

     

    Animovali sme obrázky, hrali človeče s micro:bitími kockami, hrali sme sa s matematikou a viedli triedny súboj v hre kameň, papier, nožnice. Nakoniec sme si navzájom vysielali správy a hľadali kód k trezoru.

     

    Celý článok

  • UKF rozvíja kritické myslenie študentov

    8. marca 2019 portál UKF.sk

     

    Kritické myslenie a argumentačné zručnosti pre pedagógov – to bol názov workshopu, ktorého sa mohli vo štvrtok 7. marca 2019 v priestoroch Pedagogickej fakulty zúčastniť nielen študenti a pedagógovia Univerzity Konštantína Filozofa, ale aj učitelia z praxe mimo akademickej pôdy.

     

    Celý článok

  • Inšpirovali, ako učiť informatiku pútavo

    15. február 2019 na portáli UKF.sk

     

    Programovať môže každý. Fakt alebo mýtus? – nielen túto otázku sa snažili na ďalšom workshope Klubu informatikov zodpovedať gymnazistky Magdaléna Bellayová a Eva Kupčová pod pedagogickým vedením Martina Cápaya z Katedry informatiky Fakulty prírodných vied UKF.

     

    Celý článok

  • Workshopu Klubu informatikov UKF sa zúčastnili učitelia aj študenti a vyskúšali si rozdielne programovanie

    22. februára 2019 na portáli NitraDeň.sk

     

    Jedna z nitrianskych univerzít organizovala workshop Klubu informatikov. Cieľom stretnutia bolo ponúknuť rôzne nápady na oživenie vyučovania informatiky.

     

    Celý článok

  • Informatika v primárnom vzdelávaní

    18. január 2019 Televízia Central

     

    Reportáž z Klubu informatikov začína od času 1:23.

     

    Celý článok

  • Na UKF v Nitre diskutovali o tom, ako učiť moderne

    27. októbra 2018 na portáli NitraDeň.sk

     

    Pohľad na zaplnenú prednáškovú sálu v priestoroch Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vo štvrtok 25. októbra potešil všetkých, ktorí chcú lepšie, modernejšie slovenské školstvo.

     

    Celý článok

  • Konferencia BUM! - odborníci z praxe predstavia moderné spôsoby výučby

    14. októbra 2019 - Školský servis TASR

     

    Matematika bez čísel, Škola inkluzionistov, Ako môžu mravce zachrániť školstvo či Fínsky vzdelávací systém – to boli len niektoré z tém konferencie s názvom BUM!2018 (Budem Učiť Moderne).

     

    Celý článok

  • Klub informatikov

    5. jún 2018, časopis Náš čas

    Na prvom stretnutí sa účastníci dozvedeli viac o nástrahách „neviditeľného“ internetu.

    Celý článok

Kontakt

eTeacher, o.z.
Štefánikova 57
949 01 Nitra
IČO: 50582437
DIČ: 2120700329
IBAN číslo účtu: SK70 7500 0000 0040 2438 0085